W otaczającej nas przestrzeni istnieje wiele sposobów przechowywania i przekazywania energii. Jednym z „ośrodków” które możemy wykorzystać do tego celu są fale elektromagnetyczne, które obrazowo definiujemy jako fluktuacje pochodzące od pola elektrycznego oraz magnetycznego - rozchodzące się w przestrzeni i nie wymagające do przemieszczania się ośrodka materialnego. Z uwagi na właściwości należałoby traktować te pola w kategorii ich superpozycji jako pole elektromagnetyczne.
Ważnym dla człowieka parametrem jest czas ekspozycji na działanie pola, który wraz z wartością częstotliwości oraz natężenia definiuje poziom bezpieczeństwa.
Pole elektromagnetyczne jest powszechnie wykorzystywane, zapewnia wysoki standard życia i w obecnych czasach jest nieodzowne do właściwego funkcjonowania Poniżej przedstawiony zostanie inny aspekt decydujący o przydatności rządzeń generujących pole w medycynie w tym oddziaływujących pozytywnie na organizm człowieka.
Istnieją również urządzenia pozwalające na diagnozowanie i poprawę naszego stanu zdrowia. Chociażby rezonans magnetyczny umożliwiający obrazowanie schorzeń i wykorzystujący pole elektromagnetyczne. Inny przykładem mogą być urządzenia emitujące pole elektromagnetyczne o niskich częstotliwościach stosowane do terapii. Są to urządzenia bezpieczne, wytwarzające pole elektromagnetyczne o natężeniu kilkudziesięciu mili Tesli. W ostatnich latach terapia pulsacyjnym polem elektromagnetycznym jest wykorzystana do leczenia różnych chorób i niesprawności.
Każda komórka człowieka ma swoje własne pole elektromagnetyczne. Żadna reakcja nie wystąpi w organizmie bez wymiany sił elektromagnetycznych (np. skurczu mięśni). Zewnętrzne pole elektromagnetyczne może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na organizm człowieka w zależności od jego częstotliwości oraz intensywności. Pole elektromagnetyczne o bardzo niskiej częstotliwości (1-80 Hz) oddziałuje na organizm pozytywnie, powodując przyspieszenie procesów enzymatycznych, rozluźnienie mięśni gładkich , szybszą regenerację uszkodzonych komórek oraz zmianę ich struktury(np. wzrost gęstości tkanki kostnej). Pulsacyjne pole elektromagnetyczne o niskiej częstotliwości jest często używane w różnych celach terapeutycznych. Wiele źródeł potwierdza, ze pod wpływem terapii takim polem można zaobserwować pozytywne zmiany w aktywności niektórych enzymów i procesów biochemicznych.
Fizykoterapia to dział fizjoterapii, w którym wykorzystywane jest oddziaływanie bodźców fizykalnych na organizm. Jedną z powszechnie stosowanych metod fizykoterapii jest magnetoterapia. Działanie terapeutyczne magnetoterapii oparte jest na leczniczym oddziaływaniu na tkanki impulsowego pola magnetycznego niskiej częstotliwości. Pole magnetyczne, generowane przez profesjonalne urządzenie do magnetoterapii, przenika w głąb tkanek, stymulując miejsca uszkodzone lub zmienione chorobowo do regeneracji. Terapia wykorzystywana jest w leczeniu: bólu, stanów zapalnych, urazowych uszkodzeń tkanek, chorób narządu ruchu.
Sesja terapeutyczna magnetoterapii jest jedną z najprostszych do przeprowadzenia form terapii, ze względu na małą ilość ograniczeń. Pole magnetyczne przenika przez bawełnianą odzież oraz bandaże, dlatego też Pacjent może pozostać w ubraniu (pod warunkiem, że nie zawiera ono domieszki sztucznych tkanin). W obszarze terapii nie powinny znajdować się telefony komórkowe oraz karty magnetyczne. Warto także zabezpieczyć zegarki oraz aparaty słuchowe, w przypadku ich używania. Impulsy magnetyczne generowane są przez specjalne urządzenia i przekazywane na tkanki poprzez specjalne aplikatory.. Zabieg trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Zaleca się przeprowadzanie zabiegów trwających minimum 30 minut, w celu
uzyskania lepszych efektów terapeutycznych.
Brak efektów termicznych w trakcie zabiegu magnetoterapii sprawia, że terapeutyczne działanie pola magnetycznego ma liczne zastosowania oraz nie dużą liczbę przeciwwskazań. Przede wszystkim zabieg może być stosowany w ostrych stanach zapalnych i chorobowych, kiedy przeciwwskazane są zabiegi emitujące ciepło. Do głównych wskazań terapeutycznych zalicza się: urazy narządu ruchu (złamania, zwichnięcia, skręcenia), choroby zwyrodnieniowe i
reumatologiczne, osteoporozę, przewlekłe stany zapalne, migrenę, niepłodność, a także nieżyty oskrzeli, astmę i zapalenie zatok. W medycynie wyróżnia się szereg innych jednostek chorobowych, przebiegających z miejscowym stanem zapalnym, w których zaleca się stosowanie pola magnetycznego.
Nie można zapominać o przeciwwskazaniach do zabiegu pola magnetycznego, do których zalicza się: ciążę, nowotwory, elektroniczne implanty, krwawienia, choroby zakaźne, a także poważne schorzenia układu krążenia. Ogromną zaletą pola magnetycznego jest brak skutków ubocznych terapii z jego wykorzystaniem.
Pierwszy nieinwazyjny zabieg do podnoszenia i wzmacniania pośladków. Z pomocą przychodzi innowacyjna technologia o nazwie HI-EMS High Intesity ElectroMagnetic Stymulation to skupione pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności. W przeciwieństwie do większości innych zabiegów oraz procedur, ta technologia koncentruje się przede wszystkim na mięśniach zamiast tłuszczu. Możemy zatem uzyskać kształt „brazylijskich pośladków” bez dodawania wypełniaczy, takich jak implanty lub nielegalne zastrzyki silikonowe.
Urządzenie poprzez aplikatory założone na pośladki wysyła impulsy magnetyczne, które stymulują nerwy, powodując skrócenie wszystkich głębokich mięśni pośladkowych. I, podobnie jak w przypadku treningu, powoduje to, że włókna rozkładają się i odbudowują większe i silniejsze. Te "skurcze supramaksymalne" wytwarzają więcej napięcia i wymagają więcej energii niż
normalny skurcz.
Czym są mięśnie dna miednicy?
Mięśnie dna miednicy są jak sprężyna, która łączy kość łonową z kością ogonową itd. Otaczają cewkę moczową, pochwę i koniec odbytu, podtrzymują jamę miednicy i narządy jamy brzusznej, oddziałując synergistycznie na pęcherz moczowy, jelita i funkcje seksualne.
Mięśnie dna miednicy są ściśle związane z funkcjami seksualnymi i funkcjami układu moczowego.
Obniżenie poziomu jakości życia seksualnego stanowi główny krótkoterminowym skutek w przypadku, gdy mięśnie dna miednicy są słabe.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu i zaburzenie statyki narządu rodnego to skutki długoterminowe.
Przeciwskazania
Wskazania